A munkavállalókkal szemben támasztott elvárások közül főként a hozzáértésnek és a szakmai tapasztalatnak van kiemelkedő szerepe. Az interjún szakmai kérdésekkel és a különböző tesztfeladatokkal általában kideríthető, hogy valóban rendelkezik-e a potenciális munkavállaló a szükséges szakmai tapasztalattal és hozzáértéssel.
Ezektől különböző, olyan képességre és tulajdonságokra is szükség van, amelyek hozzájárulnak az eredményességéhez, hatékonyságához, személyes és végső soron cégünk sikerességéhez.
Ilyen tulajdonságok a szociális készségek, az alkalmazkodóképesség, együttműködési készség, a szerethetőség és még számos jellemvonás, melyek mind-mind elengedhetetlenek, ha az ideális munkatársról beszélünk.
A cégünk eredményességét képes növeli, ha az új munkatárs zökkenőmentesen tud beilleszkedni és kölcsönösen motiválni tudják egymást a régi munkavállalókkal.
Az úgy nevezett soft skillek és személyiségjegyek jelentőségét nem szabad lebecsülni. Hozzájárulnak ahhoz, hogy a munkáltatók a betöltendő munkakörhöz olyan felvételi eljárást alkalmazzanak, amivel a legalkalmasabb jelöltet képesek megtalálni.
Új munkatársak alkalmazása előtt a munkáltatók szeretnék megismerni a személyiségüket, kik ők valójában.
Szeretnének minél pontosabb képet kapni az adott illető természetéről.
Az elsődleges kérdések, amire minél hamarabb választ szeretnének kapni a potenciális munkavállalóval kapcsolatban.
Szó sincs egyszerű feladatról. Egyrészt az álláskeresők részéről természetes, hogy legjobb oldalukat igyekeznek megmutatni a leendő munkáltatójuknak, másrészt olyan tulajdonságokról van szó, amelyeket nem lehet könnyedén megállapítani, adott esetben kiszűrni. Az eljárás végén a legtöbb esetben kiderül, hogy az álláskereső ténylegesen hozzáértő és ezért magabiztos vagy nagyképű, beképzelt személyiség.
A HR-esek különböző – kifejlesztett és tudományosan igazolt- módszereket és eszközöket használnak az álláskereső jelentkezők személyiség-típusának feltérképezésére. Jellemzően a szakmai kérdéseket megelőzően, személyiség tesztekkel és váratlan kérdésekkel elemzik a jelöltek reakcióit. Ennek eredményeképpen az önéletrajzban megnevezett tulajdonságokat mélyebben megismerhetik, sőt az önéletrajzban nem nevesítettekre is fény derülhet.
A váratlan kérdésekre nincs helyes vagy helytelen válasz, azonban alkalmasak arra, hogy őszinte választ “provokáljanak” ki a jelöltektől, amikkel megismerhetővé válik személyisége, értékrendje, kezdeményezőkészsége.
Ne feledjük, a szakmai tapasztalat nem minden! Ha egy jelöltben több a fejlődési potenciál és jobban be tud illeszkedni, azonosulni tud a cégünk értékeivel, hozzáállásával, akkor többet is tud hozzátenni a cégünk eredményességéhez.
Mindig ügyeljünk a megválasztott módszerre és eszközre! Azonkívül, hogy az egyes módszerek etikussága megkérdőjelezhető, jogi következményeket is maga után vonhat.
Amennyiben a felvételi eljárás során nem rajzolódott ki az alkalmazott álláskereső személyisége és ennek ellenére alkalmaztuk, akkor sincs ok a pánikra. A mindennapos munkavégzés során hamar kiderül a munkavállaló személyisége, a próbaidő alatt a munkaviszony bármikor azonnali hatályú felmondással – indokolás nélkül- megszüntethető.
A rossz hír, hogy ilyenkor az eddigi munkánk egésze mehet kárba, kezdhetjük elölről az egész felvételi eljárást.